Czyszczenie mebli z weluru, nubuku i szenilu – na co zwrócić uwagę i jak je pielęgnować?

Zdjęcie główne #9 - Czyszczenie mebli z weluru, nubuku i szenilu – na co zwrócić uwagę i jak je pielęgnować?
0
28.07.2015

Tytułowe tkaniny syntetyczne swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim wyjątkowej miękkości. Są miłe w dotyku, dlatego dają nam wysoki komfort użytkowania. Niestety, w ich przypadku konieczna jest staranna i regularna pielęgnacja, ponieważ welur, nubuk i szenil mają tendencję do wyraźnego ugniatania, są też wrażliwe na wilgoć. Mamy dla Was kilka wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji tych syntetycznych tkanin.

Szczotkowanie

Welur, nubuk i szenil należy przede wszystkim regularnie i bardzo dokładnie szczotkować. Dzięki temu prostemu zabiegowi meble będą zawsze wyglądać dobrze, a materiał, którym są obite, będzie przyjemny w dotyku. Szczotkowanie warto przeprowadzać dość często, a już szczególnie po intensywnym użytkowaniu sofy.

Jeśli konieczne jest umycie materiału, wówczas sięgamy po delikatną ściereczkę i zwykłą wodę. Pamiętajmy, aby powierzchnię jak najszybciej wysuszyć – polecamy robić to przy użyciu bibuły lub ciepłego powietrza, np. z suszarki. Cały zabieg kończymy przeprowadzeniem szczotkowania.

Plamy też można usuwać

Na szczęście każdy z tych syntetycznych materiałów jest dość odporny na czyszczenie, dlatego w sytuacji pojawienia się plamy na naszej ulubionej sofie, nie musimy od razu kontaktować się ze specjalistyczną firmą czyszczącą. Wszystko możemy wykonać we własnym zakresie.

Aby pozbyć się plamy korzystamy z miękkiej, najlepiej bawełnianej ściereczki i nasączamy ją środkiem piorącym, ale tylko takim przeznaczonym do obić tapicerskich. Nie eksperymentujcie z agresywną chemią, która może doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni materiału.

Po usunięciu zabrudzenia oczywiście musimy zadbać o wysuszenie materiału. Pamiętajcie, aby nigdy nie pocierać mokrego włosia. Każdy zabieg czyszczący kończymy standardowo, czyli szczotkując powierzchnię mebla.

Oferta promocyjna

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.