Jak dbać o meble drewniane? Na czym polega ich pielęgnacja?

Zdjęcie główne #7 - Jak dbać o meble drewniane? Na czym polega ich pielęgnacja?
0
28.07.2015

Szlachetne, piękne, wieczne – to pierwsze skojarzenia, jakie nasuwają się nam na myśl o meblach drewnianych. Ponieważ są one dość drogie (a na pewno droższe od tych wykonanych z płyt meblowych), powinniśmy dobrze przyswoić sobie zasady ich pielęgnacji. Nie łudźmy się – gwarancję, że nasze drewniane meble przetrwają w nienaruszonym stanie nawet kilkadziesiąt lat, daje tylko ich regularna konserwacja. Na szczęście nie musi być ona bardzo skomplikowana. Zapraszamy do krótkiego poradnika.

Połysk, ale też ochrona

W każdym sklepie z chemią użytkową znajdziemy masę środków – bardziej i mniej uznanych marek – do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Chcąc zachować piękny, naturalny wygląd naszych mebli, sięgajmy po te sprawdzone, z dużą zawartością składników konserwujących.

Preparaty do pielęgnacji mebli drewnianych najczęściej zawierają wosk oraz specjalne oleje. To dzięki nim powierzchnia mebli lśni, a kolor nabiera fantastycznej głębi. Środki te mają jednak do spełnienia także inne role. Przede wszystkim zabezpieczają meble przed kurzem i wilgocią.

Wilgoć – największy wróg drewnianych mebli

Drewno nie lubi wody, o czym doskonale wiemy. Dlatego lepiej jest unikać stawiania na drewnianych meblach kwiatów doniczkowych i innych elementów, które mogą zawierać wodę. To spore ryzyko.

Mebli drewnianych nie powinno się też czyścić mokrą ścierką. Jeśli jednak się na to zdecydujemy, pamiętajmy, aby cały zabieg zakończyć dokładnym wytarciem powierzchni do sucha. Zawsze korzystamy przy tym z bardzo delikatnych, najlepiej bawełnianych materiałów.

Gdy pojawi się rysa

Dom to nie muzeum i normalnym jest, że czasami zdarzają się nam przykre wypadki, szczególnie, jeśli domownikami są małe dzieci. Właściciele mebli drewnianych bardzo boją się o ich uszkodzenie, bo zwykle mocno rzuca się ono w oczy i psuje cały estetyczny efekt. Na szczęście można sobie i z tym poradzić.

Dobrym sposobem na usunięcie rysy jest zastosowanie wazeliny i pozostawienie jej na uszkodzonym fragmencie przez 24 godziny. Po tym czasie wystarczy to miejsce dokładnie wypolerować, ale przy użyciu miękkiej szmatki. Efekt powinien być znakomity. Rysa oczywiście całkowicie nie zniknie, ale będzie zdecydowanie mniej widoczna.

Oferta promocyjna

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.