Pielęgnacja mebli z rattanu. Kilka rad dla właścicieli

Zdjęcie główne #6 - Pielęgnacja mebli z rattanu. Kilka rad dla właścicieli
0
28.07.2015

Meble z rattanu, choć zgodnie ze stereotypem używane są głównie na zewnątrz, z powodzeniem mogą stać się efektownym elementem wystroju wnętrz naszych domów i mieszkań. Warto jednak wiedzieć, że rattan i wiklina wymagają od nas sporo uwagi, a już szczególnie wtedy, gdy kupujemy tego typu meble z myślą o ich wykorzystaniu w ogrodzie. Na co uważać i jak je pielęgnować? Przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych porad.

Wilgoć – wróg numer jeden

Rattan i wiklina niestety nie są odporne na działanie wody. Co ważne, zaszkodzić może im nawet długotrwałe przebywanie w wilgotnych warunkach. Dlatego jeśli zamierzamy używać takich mebli w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, to starajmy się na koniec dnia schować je w suchym pomieszczeniu.

Woda i rattan to fatalne połączenie, z czego wynika prosty wniosek – nigdy nie myjemy takich mebli mokrą ścierką, a tym bardziej przy użyciu węża. Dobrej jakości materiał nie jest szczególnie kłopotliwy w utrzymaniu, jednak może się oczywiście zabrudzić. Wówczas chwytamy delikatny szmatkę (najlepiej bawełnianą) i lekko zwilżamy ją roztworem wody, soku z cytryny i wody utlenionej.

Stosujemy po 4 łyżki soku i wody utlenionej na każdy litr wody zwykłej.

Tak przygotowany roztwór bardzo skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia i nie powoduje zawilgocenia rattanu czy wikliny.

Meble bambusowe i z płyt laminowanych – też wymagają pielęgnacji

Bardzo modne, szczególnie wśród właścicieli ogrodów, są obecnie meble wykonane z drewna bambusowego. Na pewno zauważyliście, że jest ono miękkie i podatne na uszkodzenia. To dobry trop dla osób, które planują o nie prawidłowo zadbać.

Do czyszczenia mebli bambusowych przygotowujemy roztwór z wody i soli. Stosujemy jedną łyżkę soli na litr wody. Następnie, przy użyciu oczywiście miękkiej ściereczki, usuwamy wszelkie zabrudzenia i uważamy, aby nie nasączyć zbytnio mebli wodą.

Meble z płyt laminowanych są powszechnie stosowane w naszych domach i mieszkaniach, ponieważ ich cena jest dużo niższa od mebli drewnianych. Jednak prosty, uniwersalny i mało kłopotliwy materiał także wymaga od nas pielęgnacji. Takie meble czyścimy zwykłą ścierką z dodatkiem wody z rozpuszczonym płynem. Można także zastosować specjalne środki chemiczne do usuwania trudnych plam.

Oferta promocyjna

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.